A heat engine operates cyclically as described in the PV diagram below: Step 1.
ID: 1869716 • Letter: A
Question
A heat engine operates cyclically as described in the PV diagram below: Step 1. Isothermal expansion at temperature TH and absorbs heat QH Step 2. Adiabatic expansion until temperature drops to Tc Step 3. Isothermal compression at Tc and exhausts heat lQcl Step 4. Adiabatic compression back to initial state 4 2 3 If the efficiency of the engine e=0.2, Tc=159K, the working gas has and there are n 58.0 moles of the gas, how much work does the gas do during step 2? Answer in multiples of 104 JoulesExplanation / Answer
work done in adiabatic process is (step2)
W = n*R/(1-gamma) (T2-T1)
W = R/(gamma-1) (T1-T2)
and efficiency is e = 1-T2/T1
given e = 0.2 , Tc = T2 = 159 k
so 0.2 = 1-159/T1
T1 = 198.75 k
substituting the values in the above formula
W = 58*8.314/(1-5/3)(159-198.75) J
W = 28751.89 J
W = 2.8751*10^4 J
the workdone W = 2.8751*10^4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.