A hear surgeon monitors the flow rate of blood through an artery using an electr
ID: 1668883 • Letter: A
Question
A hear surgeon monitors the flow rate of blood through an artery using an electromagnetic flow meter (Fig. 2) in which electrodes A and B attached to the outer surface of a blood vessel of inside diameter 3.0 mm. (a) [10] For a magnetic field strength of 0.040 T, an emf of 160 V is developed. Calculate the speed of the blood flow. (b) [5] Verify t electrode A is positive, as shown. [5] Does the sign of the emf depend on whether the ions in the blood are positive or negatively charged? Explain. Figure 2Explanation / Answer
Magnetic field B = 0.04 T
Emf V = 160 V
Diameter d = 3 mm = 3 * 10 ^ -3 m
Electric field E = V / d
= 53333.333 V/ m
Speed of blood v = E / B
= 1.3333* 10 ^ 6 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.