A heavy swing door has a mass of m = 4,000 kg, a width w = 1.9 m, and a height H
ID: 1466961 • Letter: A
Question
A heavy swing door has a mass of
m = 4,000 kg,
a width
w = 1.9 m,
and a height
H = 3.8 m.
The door swings about a vertical axis passing through its center. The moment of inertia of this door about the vertical axis of rotation is given by I =
1/12mw2
How much force must you and your friend each apply to the free end of the door on the same side and perpendicular to the plane of the door in order to produce the same torque as that produced by both of you in part (a) above?
N
(d) What is the angular acceleration of the door?
Explanation / Answer
I = 1/12 * 4000 * 1.9^2 = 1203.33 kg .m^2
here you did not give the whole information
F = torque / 1.9
alpha = torque / I
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.