A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficie
ID: 1281791 • Letter: A
Question
A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficient of static friction between the sled and the ground is s = 0.571, and the kinetic friction coefficient is k = 0.419. The combined mass of the sled and its load is m = 351 kg. The ropes are separated by an angle = 28°, and they make an angle = 29.7° with the horizontal.
(#1) Assuming both ropes pull equally hard, what is the minimum rope tension required to get the sled moving?
(#2) If this rope tension is maintained after the sled starts moving, what is the sled's acceleration?
Explanation / Answer
The force of gravity on the sled is:
Fg = m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.