A thin hoop of radius r = 0.65 m and mass M = 7.1 kg rolls without slipping acro
ID: 2265197 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
initial energy of hoop = translational K.E. + rotational K.E. => Ei = 0.5*m*v^2 + 0.5*I*w^2 => Ei = 0.5*7.1*3.5^2 + 0.5*(7.1*0.65^2/2)*(3.5/0.65)^2 = 65.23 J final energy of hoop = gravitational P.E. = mgh => Ef = 7.1*9.8*H => Ef = 69.58 *H from energy conservation; Ei = Ef => 65.23 = 69.58*H => H = 0.937 m now, H = distance of the centre of mass of the hoop from the ground => H = h + r => h = 0.937 - 0.65 = 0.287 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.