A thin hoop of radius r = 0.56 m and mass M = 6.6 kg rolls without slipping acro
ID: 1289234 • Letter: A
Question
A thin hoop of radius r = 0.56 m and mass M = 6.6 kg rolls without slipping across a horizontal floor with a velocity v = 1.5 m/s. It then rolls up an incline with an angle of inclination theta = 29o. What is the maximum height h reached by the hoop before rolling back down the incline?
A thin hoop of radius r = 0.56 m and mass M = 6.6 kg rolls without slipping across a horizontal floor with a velocity v = 1.5 m/s. It then rolls up an incline with an angle of inclination theta = 29o. What is the maximum height h reached by the hoop before rolling back down the incline?Explanation / Answer
let u is the initial speed and v is the speed at top of the hill.
Apply energy consrvation
0.5*m*v^2 + 0.5*I*wo^2 = m*g*H
0.5*m*v^2 + 0.5*m*r^2*wo^2 = m*g*H
0.5*m*v^2 + 0.5*m*v^2 = + m*g*H
m*v^2 = m*g*H
H = u^2/g
= 1.5^2/9.8
= 0.23 m <<<<<<----------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.