A professor sits on a rotating stool that spins at 10.0 rpm while she holds a 1.
ID: 2265118 • Letter: A
Question
A professor sits on a rotating stool that spins at 10.0 rpm while she holds a 1.00-kg weight in each of her hands. Her out- stretched arms are 0.750 m from the axis of rotation, which passes through her head into the center of the stool. When she draws the weights in toward her body, her angular speed increases to 20.0 rpm. Neglecting the mass of her arms, how far are the weights from the rotational axis at the increased speed? A professor sits on a rotating stool that spins at 10.0 rpm while she holds a 1.00-kg weight in each of her hands. Her out- stretched arms are 0.750 m from the axis of rotation, which passes through her head into the center of the stool. When she draws the weights in toward her body, her angular speed increases to 20.0 rpm. Neglecting the mass of her arms, how far are the weights from the rotational axis at the increased speed?Explanation / Answer
moment of inertia in the initial case I1=2*(1*0.75^2)=1.125
initial rpm=w1=10
final rpm=w2=20
final moment of inertia=I2
now angular momentum has to be the same,
I1*w1=I2*w2
so
1.125*10=I2*20
I2=0.5625=2*1*r^2
r=0.53m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.