A professor sits on a rotatable stool, and with feet on the ground, spins a 2.5
ID: 1475479 • Letter: A
Question
A professor sits on a rotatable stool, and with feet on the ground, spins a 2.5 kg bicycle wheel, holding the axle horizontal so the wheel is straight in front of him. The wheel has a radius of 0.7 m, and has very light weight spokes. Once he gets the wheel spinning at 3 radians per second he lifts his feet and lifts the wheel over his head, so the axis now points upward and the wheel is parallel to the floor. Now he and the stool spin slowly, at 0.05 radians per second.
(A) What is the moment of inertia of the wheel?
(B) What is the angular momentum of the wheel?
(C) Relative to the rotation of the wheel, explain the direction of rotation of the prof.
(D) What is the moment of inertia of the prof plus stool (about their rotation axis)?
Explanation / Answer
The moment of inertia a wheel that rotates with respect to its axis
Icm = ½ m R2 Icm = ½ 2.5 0.72 = 0.6125 Kg m2
The angular momentum of the wheel
L = I w
L= 0.6125 3 = 1.8375 Kg m2/s
We use conservation of the quantity of motion Lt0= Lsp + Lpr = Lsp 0
Ltf = Lsp f + Lpr
Lt0=Ltf
Since torque is used to change the movement of the wheel is internal system, therefore the teacher should begin to turn opposite to the wheel
remember that the moment of inertia is a vector quantity
Lspf = Lsp0 Lsp0 = -Lsp0 +Lpr Lpr= Lsp0 – Lspf
Lpr= Ipr wpr wpr= 0.05 rad/s
The scalar value Lpr= Lsp
Ipr = Lpr/w Ipr = 1.8375 / 0.05 = 36.75 Kg m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.