A block with mass m1=2.00 kg rests on a frictionless table. It is connected with
ID: 2265112 • Letter: A
Question
A block with mass m1=2.00 kg rests on a frictionless table. It is connected with a light string over a pulley to a hanging block of mass m2=4.00 kg. The pulley is a uniform disk with a radius of 4.00 cm and a mass of 0.500 kg.(a) Calculate the accel-eration of each block and the tension in each segment of the string.
(b) How long does it take the blocks to move a distance of 2.25 m?
(c) What is the angular speed of the pulley at this time? A block with mass m1=2.00 kg rests on a frictionless table. It is connected with a light string over a pulley to a hanging block of mass m2=4.00 kg. The pulley is a uniform disk with a radius of 4.00 cm and a mass of 0.500 kg.
(a) Calculate the accel-eration of each block and the tension in each segment of the string.
(b) How long does it take the blocks to move a distance of 2.25 m?
(c) What is the angular speed of the pulley at this time?
Explanation / Answer
(a) drawing FBD for m2 you see that tension T = m2g = 39.2N apply this to FBD m1 we can determine the acceleration at which both masses will move using F = ma. The only force acting on m1 is T therefore 39.2N = m1*a ===> a = 19.6 m/s^2 (b) using kinematic distance equation d = 1/2*a*t^2 2.25m = 1/2(19.6m/s^s)(t^2) therefore t = 0.479s (c) to determine the angular speed we need to know the amount of degrees or radians the pulley rotated in that time. using the following equation that can be determined. arc*length = radius*theta(radians) 2.25m = 4cm*theta(radians) theta(radians) = 56.25 rad therefore angular velocity = theta(radians)/t angular velocity = 117.432 rad/s feel free to ask questions about my work.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.