A block with mass m =6.3 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs
ID: 1493772 • Letter: A
Question
A block with mass m =6.3 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.24 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.8 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
1.
What is the spring constant of the spring?
2.
What is the oscillation frequency?
3.
After t = 0.35 s what is the speed of the block?
4.
What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?
5.
At t = 0.35 s what is the magnitude of the net force on the block?
6.
Where is the potential energy of the system the greatest?
Explanation / Answer
1) k = mg/x = (6.3*9.8)/0.24 = 257.25 N/m
2) f = (1/2pi)*sqrt(k/m) = 1.017 Hz
3) Think of it this way you know that the velocity is 4.8 m/s so use that as your max v for now which in following equation equals A so the equation is
V= -A sin(t + ).
so we know that must equal pi/2 so with that said
V= -4.8sin(6.39*0.35 + pi/2)
=-4.8sin(3.807)
=-4.2*-0.6176127
=2.6 m/s
4) from the equation A= -^2A cos(t + )
^2A equals the max a so you need to just find that
we know = 6.39 and we know that v=A so we can say A=v/
^2A=> ^2(v/)=>v=> 16.614 m/s2
5) F = ma = 6.3*16.614 = 104.6682 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.