calculatiing uncertainty for pi(~3.14) equation = pi = ( 4 / (diameter^2) ) * [
ID: 2264200 • Letter: C
Question
calculatiing uncertainty for pi(~3.14)
equation = pi = ( 4 / (diameter^2) ) * [ height(width) - ( mass / {(density)(length)} ) ]
data
diameter = 2.92 +/- .12 cm
height = 4.73 +/- .05 cm
width = 5.45 +/- .16 cm
mass = 208 +/- .10 g
density = 2.85 +/- .29 g/cm^3
length = 3.78 +/- .12 cm
pi = ( 4 / (2.92^2) ) * [ 4.73(5.45) - ( 208 / {(2.85)(3.78)} ) ]
it came out to be 3.04.
i cant seem to get how to fine the percentage uncertainy. From what I know, the diameter^2 makes uncertanty calculation little but different.
please help~
hope to hear you everone soon thanks
Explanation / Answer
percentage of uncertainty is = [(actual value - calculated value)/actual value ] * 100
In this case it is = [(3.14-3.04)/3.14] * 100
= 31.847 %
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.