calculate the molar concentrations of the four standard solutions prepared in st
ID: 896737 • Letter: C
Question
calculate the molar concentrations of the four standard solutions prepared in step 1Procedure 1 Prepare 4 standard solutions as follows: A- quantitatively transfer ??ml. (see table below for the correct amount) of stock salicylic acid solution to labeled 100mL volumetric flask (using 1Oml graduated cylinder)...add water to this amount if needed (pour some of std solution into a beaker to transfer into the graduated colinder) B- add 0.025M Fe(NOs)s to the flask to make precisely 100mL (pour some of the iron solution into a beaker to transfer into the flask....use a pipet to fill exactly to the line) o a beaker to transfer into the fas.. .s a pipet to std salicylie acid solution (mL.) for step 1A above amount of water (mL) to add with std soln 10.0 7.5 5.0 2.5 2.5 5.0 7.5
Explanation / Answer
Answer:
A).
Volume percentage of the solution:
= (Volume of solute*100)/Volume of solution
Here salicylic acid taken as solute-
Case-i: Volume percent = (10*100)/(10+0)
= 100% Solution
Case-ii: Volume percent = (7.5*100)/(7.5+2.5)
= 75% Solution
Case-iii: Volume percent = (5.0*100)/(5.0+5.0)
= 50% Solution
Case-iv: Volume percent = (2.5*7.5)/(2.5+7.5)
= 25% Solution
B).
Weight required to prepare 1M solution of Fe(NO3)3 = 242 grams
Weight required to prepare 0.025 M solution Fe(NO3)3 of =(0.025*242) = 6.05 grams
Molarity of Fe(NO3)3 = (weight solute*1000)/(Volume in mL*Molecular weight of solute)
= (6.05*1000)/(100)*(242)
Molarity of Fe(NO3)3= 0.25 M
= 0.00103
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.