Tweedledum and Tweedledee are carrying a uniform wooden board that is L = 3.00 m
ID: 2263443 • Letter: T
Question
Tweedledum and Tweedledee are carrying a uniform wooden board that is L = 3.00m long and has a mass M = 15.0kg . If Tweedledum applies an upward force of magnitude F1 = 60.0N at the left end of the board, at what point and with what magnitude F2 of force does Tweedledee have to lift for the board to be carried?
a.) If Tweedledum applies a force of F1 at the left end of the board, at what distance d from the left end and with what magnitude of force F2 does Tweedledee have to lift for the board to be carried?
b.) Will be asked after part A is completed (won't show me the other part until I complete Part A
Explanation / Answer
F1+F2 must equal the weight of the board, so we know that
F1+F2 = 15kg*9.8m/s/s = 147N
we also know torques must balance; if we sum torques around the left end, the torque due to F1 is zero since it has no moment around the left end; the torque due to the weight of the board is
147N*1.5m = 220.5Nm
the torque due to F2 is F2*d where d is the distance from the left end where F2 is applied, so we have
F2 d = 220.5
since F1=60, we know that F2=147N-60N=87N, therefore,
d=220.5Nm/87N = 2.53m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.