Tutored Practice Problem 3.5.4 Use stoichiometric methods to analyze a mixture.
ID: 579707 • Letter: T
Question
Tutored Practice Problem 3.5.4 Use stoichiometric methods to analyze a mixture. Close Problem of CuBr2 and inert material is analyzed to determine the Cu content. First the mixture is dissolved in water. Then all of the A mixture bromide ion is precipitated as AgBr by the addition of an excess of silver nitrate. CuBr (aq)+2AgNO,(ag)-2AgBres)+ Cu(NOy)(a In one experiment, a 0.6957 g sample of the mixture resulted in 0.9735 g of AgBr. Determine the percent (by mass) of Cu in the mixture. Show Approach MacBook Air E9 F7 F6 0,3 FSExplanation / Answer
Moles of AgBr formed = mass/molecular weight
= 0.9735g / 187.77 g/mol
= 0.00518 mol
From the stoichiometry of the reaction
2 moles of AgBr formed from = 1 mol of CuBr2
0.00518 mol of AgBr formed from = 1*0.00518/2
= 0.00259 mol of CuBr2
Mass of CuBr2 = moles x molecular weight
= 0.00259 mol x 223.37 g/mol
= 0.5790 g
Mass of Cu in CuBr2 = 63.546*0.5790/223.37 = 0.1647 g
Mass% of Cu in the sample
= mass of Cu*100/mass of sample
= 0.1647*100/0.6957
= 23.676%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.