Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Supplemental data is included in case you need it. The strength of an electric f

ID: 2263291 • Letter: S

Question

Supplemental data is included in case you need it.


The strength of an electric field along the x-axis is given by E = b x4 i where b=5 kV.m-5. What is magnitude of the electric potential difference between x = l and x = 1.43? Speed of light in vacuum c = 2.998 times 108 m / s Planck's constant h = 6.626 times 10- 34 J.s Acceleration due to Earth's g = 9.81 m.s-2 Dielectric breakdown strength of air EB = 3 times l06 N.C-1 Dielectric permittivity of space epsilon 0 = 8.85 times 1012 F.m-1 Coulomb's constant k = 8.99 times 109 N.m2.C-2 Fundamental charge e= 1.602 times 10l9 C

Explanation / Answer

E1 = 5*10^3*1^4 = 5*10^3 N/c

E2 = 5*10^3*1.43^4 = 20.908*10^3 N/C


delta V = (E2-E1)/d = (20.908- 5)*10^3/0.43 = 3.699*10^4 volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote