Superman throws a 0.18kg baseball at a speed of 0.948c. Find the following: (a)
ID: 1724014 • Letter: S
Question
Superman throws a 0.18kg baseball at a speed of 0.948c. Find the following: (a) rest energy (Answer = 1.62E16 J) (b) kinetic energy (c) total energy kinetic energy formula (i thought) was: mc^2 /sqrt(1-(v^2/c^2)) but this does not give the right answer... Superman throws a 0.18kg baseball at a speed of 0.948c. Find the following: (a) rest energy (Answer = 1.62E16 J) (b) kinetic energy (c) total energy kinetic energy formula (i thought) was: mc^2 /sqrt(1-(v^2/c^2)) but this does not give the right answer...Explanation / Answer
Given : Mass ( m ) = 0.18 kg Speed ( v ) = 0.948 c = 0.948* 3 * 108 m/s = 2.844 * 108m/s Velocity of light ( c ) = 3 * 108m/s a ) Rest Eenergy Eo = mc2 = ( 0.18 kg ) ( 3 * 108 m/s ) = ------ J b ) Kinetic energy ( K.E ) = 1/2 m v2 = 1/2 ( 0.18 kg ) ( 2.844 * 108 m/s ) = ------ J c ) Total energy ( E ) = mc2 / (1-(v2/c2)) = ----- J Solve it I hope it helps you = 1/2 ( 0.18 kg ) ( 2.844 * 108 m/s ) = ------ J c ) Total energy ( E ) = mc2 / (1-(v2/c2)) = ----- J Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.