Supplemental data is included. A uniform line charge is 6m lone and has a linear
ID: 2263276 • Letter: S
Question
Supplemental data is included.
A uniform line charge is 6m lone and has a linear charge density of 1nC.m-1. What is the magnitude of the electric field strength on the axis at a distance of 3m from the end of the line of charge? SUPPLEMENTAL DATA Speed of light in vacuum c = 2.998 times 108 m/s Planck's constant h = 6.626 times 10-34 J.s Acceleration due to Earth's gravity g = 9.81 m.s-2 Dielectric breakdown strength of air EB = 3 times 106 N.C-1 Dielectric permittivity of space epsilon0 = 8.85 times 10-12 F.m-1 Coulomb's constant k = 8.99 times 109 N.m2.C-2 Fundamental charge e=1.602 times 1019CExplanation / Answer
lets take a small length element dx, q is the total charge, l is total length, a is distance from nearer end.
L = q/l
charge q = Ll = 1nC/m *6 = 6nC
E=q / {4pi eo}{1/a +1/(a+l)}
where a= 6/2 =3m , l=3m
E = 6nC/(4pi*8.85*10^-12}*{1/3 +1/6}
E =26.98 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.