A circular loop of wire of resistance R = 0.500 ? and radius r = 7.90 cm is in a
ID: 2263092 • Letter: A
Question
A circular loop of wire of resistance R = 0.500 ? and radius r = 7.90 cm is in a uniform magnetic field directed out of the page as in the figure below.
A circular loop of wire of resistance R = 0.500 ? and radius r = 7.90 cm is in a uniform magnetic field directed out of the page as in the figure below. If a clockwise current of I = 2.40 mA is induced in the loop is the magnetic field increasing or decreasing in time? increasing decreasing Find the rate at which the field is changing with time.Explanation / Answer
a. increasing
b. induced emf e = NA dB/dt
but emf e = iR = 2.4*10^-3 *0.5 = 1.2 mVolts
now dB/dt = 1.2*10^-3 /(3.14*0.079^2)
dB/dt = 61.23 mT/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.