A 2-meter long solenoid, which may be considered to be infinitely long, is unifo
ID: 2260071 • Letter: A
Question
A 2-meter long solenoid, which may be considered to be infinitely long, is uniformly winded 6000 turns by a wire carrying i1. The diameter of the solenoid is 20cm.
(a) Inside the solenoid, another circular wire loops of diameter 15cm and resistance 600 ohms is oriented with its normal parallel to the solenoid axis. At the moment when the solenoid current i1 is 4 A and increases at a rate of +10 A/s, what is the magnitude of the induced current i2 in the circular wire loop? Show the direction of the induced current i2 if the solenoid current i1 runs clockwise.
(b) The Above circular wire loop is replaced by a similarly oriented but larger wire loop of diamter 25cm and resistance 1000 ohms. Determine the induced current in this wire loop which lies outside the solenoid, when the solenoid current is 4 A and increases at a rate of +10 A/s.
Explanation / Answer
as B is (mu)*nI
and mu= 4(pi)*10(-7)
n =number of turns per unit length= 6000/2
I= current
so dB/dt = (mu) n*(dI/dt) (as mu & n are constant)
now dB/dt= rate of change of current =10A/s (given)
and A = area of wire loop = (pi)r^2 r =15/2=7.5 cm
r= 0.075 m
so by putting these values in E=A(dB/dt)
E= [(pi)0.075*0.075]*[4(pi)*10^(-7)]*(6000/2)*10
=(pi)7.5*7.5*10*4(pi)*6000/2*10^(-11)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.