Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2 kg stone is dropped from a 50-m-tall building. Simultaneously, a second 1 kg

ID: 1365854 • Letter: A

Question

A 2 kg stone is dropped from a 50-m-tall building. Simultaneously, a second 1 kg stone is thrown horizontally from the building at a speed of 10 m/s, as shown in the figure

A.) Calculate the x position of the center of mass of the two-stone system the moment after they are set in motion

B.)Calculate the y position of the center of mass of the two-stone system the moment after they are set in motion.

c.)Calculate the x position of the center of mass of the two-stone system 2 s after they are set in motion

d.) Calculate the y position of the center of mass of the two-stone system 2 s after they are set in motion.

e.)Calculate the x position of the center of mass of the two-stone system the moment they hit the ground.

f.) Calculate the y position of the center of mass of the two-stone system the moment they hit the ground.

50 m

Explanation / Answer

1)center masss of the two particle system

xcm=m1x1+m2x2/m1+m2

    Xcm=2*x1+1 * X2/3

         

Ycm=m1y1+m1y2/m1+m2

=0

two seconds after center of mass of two particles

Xcm=m1x1+m2x2/m1+m2

       =m1 x0+1 x ux t/3

     =10 x 2/3

    =20/3m

Ycm=m1y1+m1y2/m1+m2

       =2 (0.5 x 10 x4)+0/3     (s=ut+(1/2)gt^2)

     =40/3m

Xcm=m1x1+m2x2/m1+m2

        =2 x 10

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote