A 2 O-cm-tall object is 30 cm to the left of a lens with a focal length of + 10
ID: 1562282 • Letter: A
Question
A 2 O-cm-tall object is 30 cm to the left of a lens with a focal length of + 10 cm. A second lens with focal length of + 20 cm is 45 cm to the right of the first lens. A. Use the thin lens equation to find the image distance from the first lens. B. Identify the image characteristics and explain the mathematical reason for it. C. Use the thin lens equation to find the image distance from the second lens. D. Identify the image characteristics and the height of the image and explain the mathematical reason for it. E. Draw a ray diagram and label all known quantitiesExplanation / Answer
A)
1/v1 -1/u1 = 1/f1
u1 = -30 cm
f1 = 10 cm
1/v1 = 0.066
v1 = 15 cm
The image is formed on the right hand side of lens
B)
The object id placed at a distance greater than 2F , hence the image is formed between F and 2F
size of Image is diminished and nature of image is Real and Inverted
(C)
The image of first lens serve as object for second lenses:
hence u2 = -[45-15] = -30 cm [ negative sign because the object is at left side]
F2 = +20 cm
1/v2 - 1/-30 = 1/20
v2 = 60 cm
(d)
The Image is magnified, Real and Inverted
h2 = v/u
= 60/-30 = -2 it indicated the image being double of its orignal(object) size and inverted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.