A 190.0 g block s dropped onto a vertical spnng with spring constant k3.2 Nam. T
ID: 1876606 • Letter: A
Question
A 190.0 g block s dropped onto a vertical spnng with spring constant k3.2 Nam. The block becomes attached to the spring and the spring compresses 20.0 cm before on tany stopping While the spring is being 3.7278x101 pressed, what work done by the block's weght? Your receipt no, is 157-4332 While the spring is being compressed, what work is done by the spring? Tries 2/10 Precious Ioes What was the speed of the block just before it hits the spring? Tres 1/10 Precious Tnes the speed of impact is doubled, what is the maximum compression of the spring? Assume the friction is negligible Tries 2/10 Precos ToeExplanation / Answer
Work done by block's weight is W1 = m*g*s = 0.190*9.81*0.2 = 0.372 J
Work done by the spring is W2 = Work done by block's weight is W1 = 0.372 J
Speed of the block just before hitting is v
using law of conservation of energy
0.5*m*v^2 = 0.5*k*x^2
0.5*0.190*v^2 = 0.5*3.2*100*0.2^2
v = 8.2 m/s
---------------------------------------------
if speed v is doubled then
0.5*m*(2v)^2 = 0.5*k*x^2
0.5*0.190*(2*8.2^2) = 0.5*3.2*100*x^2
x = 0.283 m = 28.3 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.