A 2 kg, 35 cm diameter turntable rotates at 150 RPM on frictionless bearings. Tw
ID: 2240105 • Letter: A
Question
A 2 kg, 35 cm diameter turntable rotates at 150 RPM on frictionless bearings. Two 400g blacks fall from above, hit the turntable simultaneously at opposite ends of a diagnal and stick. What is the turntable's angular speed, in RPM, just after the event?
Wf =( Ii / If) x Wi
Rotating cylindar for Ii = 1/2 mr^2
Wf = [(1/2) (2kg) (0.75m)^2 / If ] x 150 RPM
Question::???::: How do I find the value of I final? I have a note that it is mr^2.
The answer should be 83.3, but I do not know how to solve this from here.
Explanation / Answer
Initial I =mr^2/2 = 2*(0.35)^2/2=(0.35)^2
Intial w = 150 rpm
Since,2 blacks fall so,
mass of black =400 g =0.4 kg
Final I= Initial I + 2 *(mr^2) =(0.35)^2 +2*0.4*(0.35)^2
Since, angular momentum will remain conserved,
Initial I*Intial w = Final I * Final W
Final W= (Initial I*Intial w)/ Final I
Wf=((0.35)^2*150)/((0.35)^2 +2*0.4*(0.35)^2)
Final angular speed=83.3 rpm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.