A system of four particles moves along one dimension. The center of mass of the
ID: 2259994 • Letter: A
Question
A system of four particles moves along one dimension. The center of mass of the system is at rest, and the particles do not interact with any objects outside of the system. Find the velocity, v4, of particle 4 at T1= 2.59s, given the following details for the motion of particles 1,2,and 3: Particle 1: m1= 1.93 kg, v1(t) = (6.97 m/s)+(0.211 m/s^2)*t Particle 2: m2= 3.29 kg, v2(t) = (8.05 m/s)+(0.441m/s^2)*t Particle 3: m3= 4.61 kg, v3(t) = (6.33 m/s)+(0.321 m/s^2)*t Particle 4: m4= 5.39 kg, v4= m/s
Explanation / Answer
The net momentum of the system will be zero because the center of the mass is at rest and there is no external force.
m1v1+m2v2+m3v3+m4v4 = 0.
V4 = - (1.93*(6.97+0.211*2.59) + 3.29*(8.05+0.441*2.59) + 4.61*(6.33+0.321*2.59) )/ 5.39 = -14.42m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.