A roller coaster of mass 80.0 kg is moving with a speed of 20.0 m/s at position
ID: 2258583 • Letter: A
Question
A roller coaster of mass 80.0 kg is moving with a speed of 20.0 m/s at position A as shown
in Fig. 8-5. the vertical height at position A above ground level is 200 m. Neglect friction.
(a)What is the total energy of the roller coaster at point A?
(b) What is the total energy of the roller coaster at point B?
(c) What is the speed of the roller coaster at point B?
(d) What is the speed of the roller coaster at point C?
A roller coaster of mass 80.0 kg is moving with a speed of 20.0 m/s at position A as shown in Fig. 8-5. the vertical height at position A above ground level is 200 m. Neglect friction. What is the total energy of the roller coaster at point A? What is the total energy of the roller coaster at point B? What is the speed of the roller coaster at point B? What is the speed of the roller coaster at point C?Explanation / Answer
a) Ea = mgh + 0.5 * m * v^2
Ea= 80 * 9.81 * 200 + 0.5 * 80 * 20^2
Ea = 172.96 kJ
b) as there is no friction
Ea = Eb = 172.96 kJ
c) Eb = 0.5 * m * v ^2
172960 = 0.5 * 80 * v^2
v = 65.76 m/s
d) 172960 = 0.5 * 80 * v^2 + 80 * 9.81 *160
v = 34.42 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.