A rollar coaster of mass 80.0 kg is moving with a speed of20.0 m/s at position A
ID: 1743574 • Letter: A
Question
A rollar coaster of mass 80.0 kg is moving with a speed of20.0 m/s at position A as shown in figure above. The verticalheight at position A above ground level is 200 m. Neglect frictionand use g=10.0 m/s2 What is the total energy of the rollar coaster at pointA? What is the speed of the rollar coast at point B? What is the speed of the rollar coaster at point C? What is the total energy of the rollar coaster at pointA? What is the speed of the rollar coast at point B? What is the speed of the rollar coaster at point C?Explanation / Answer
let us assume the dotted line as 0 potential so at a total energy=P.E+K.E=mgh=80*200*10=160000J at b the total energy remainssame=P.E+K.E=0+0.5*80*v*v==>63.2m/s atC= total energy remains same=P.E+K.E=80*10*160+0.5*80*v*v so v=28.2m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.