A rogue planet is one that has been ejected from its solar system so it is no lo
ID: 2077070 • Letter: A
Question
A rogue planet is one that has been ejected from its solar system so it is no longergravitationally bound to its parent star. Consider a rogue planet with the same mass as Earth,6x1024kg, that is so far away from all other objects in the Universe that you can ignore all interactionswith anything. You define a fixed coordinate system so it has a velocity of 100,000 m/s to the right(the positive direction) at some point in time, t = 0s, right when it is passes by the origin, x = 0m.
E. How big of a net force (magnitude) is needed to keep the rogue planet movingat a constant velocity of 100,000 m/s to the right? Circle the best answer. iii. 6x1024 N iv. 6x1o SN i. 0 N vi. 6x1027 N v. 6x1026 N vii. 6x1023 N viii. ex102 N F. Which of Newton's Laws is most useful in answering the last part? Circle thebest answer. Showing work is optional. i. Newton's 1st Law ii. Newton's 2nd Law iii. Newton's 3 Law iv. Newton's Law of gravity v. Newton's Law of cooling G. How big of a net force (magnitude) is needed to stop this rogue planet in a 10second interval if it starts from v 100,000m/s? Circle the best answer iii. 6x1024 N iv. 6x1o SN i. ON vii. 6x1028 N viii. 6x102 N v. 6x1026 N vi. 6x102 N H. Which of Newton's Laws is most useful in answering the last part? Circle the best answer i. Newton's 1 Law ii. Newton's 2nd Law iii. Newton's 3 Law iv. Newton's Law of gravity v. Newton's Law of coolingExplanation / Answer
E)Here V=100,000 m/s
mass of earth, m=6x1024kg,assume t=10s
F=mV/t=6x1024x100,000/10
F=6x1028N Answer (vii)
F)(ii) Newton's second law
G)Here V=100,000 m/s
mass of earth, m=6x1024kg,assume t=1s
F=mV/t=6x1024x100,000/1
H)(ii) Newton's second law
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.