A rogue planet is one that has been ejected from its solar system so it is no lo
ID: 2077046 • Letter: A
Question
A rogue planet is one that has been ejected from its solar system so it is no longergravitationally bound to its parent star. Consider a rogue planet with the same mass as Earth,6x1024kg, that is so far away from all other objects in the Universe that you can ignore all interactionswith anything. You define a fixed coordinate system so it has a velocity of 100,000 m/s to the right(the positive direction) at some point in time, t = 0s, right when it is passes by the origin, x = 0m.
A. What is the rogue planet’s acceleration (magnitude) at this time? Circle the best answer.
B. What is the rogue planet’s position at t = 10s? Circle the best answer
C. What is the rogue planet’s velocity at t = 10s? Circle the best answer.
D. Which physics concepts COULD be used to find the rogue planet’s SPEED at t = 10s? Note: you only NEED to find the magnitude of velocity, but it is okay to circle an answer if it lets you find the direction, too. Circle ALL correct answers.
E. How big of a net force (magnitude) is needed to keep the rogue planet movingat a constant velocity of 100,000 m/s to the right? Circle the best answer.
F. Which of Newton’s Laws is most useful in answering the last part? Circle thebest answer. Showing work is optional.
G. How big of a net force (magnitude) is needed to stop this rogue planet in a 10second interval if it starts from v = 100,000m/s? Circle the best answer
H. Which of Newton’s Laws is most useful in answering the last part? Circle the best answer
i. a 100.000 m/s a 1.000 m/s 0 m/s iv. a 1 m/s v. a 0 m/sExplanation / Answer
a] Since the mass of this planet = mass of the earth, its gravitational acceleration will also be the same.
hence, a = 10 m/s2
b] Since the frame is moving perpendicular to the acceleration (which is acting downwards), the position after 10 s will be: x = vt = 100000 x 10 = 1,000,000 m
c] Since the frame is moving perpendicular to the acceleration, the velocity will not change therefore,
v = 100,000 m/s
d] Since there is no acceleration on the frame in the direction of motion, it continues to remain with the same velocity. This is highlighted in Newton's 1st law.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.