A rod without a mass is 2 meters in length. On each end of the rod is a 2 kg mas
ID: 2078394 • Letter: A
Question
A rod without a mass is 2 meters in length. On each end of the rod is a 2 kg mass. (a) Calculate the moment of inertia of this rod about an axis that is perpendicular to the center of the rod. (b) Find its angular momentum if the rod rotates through that same axis with an angular velocity of 10 rad/s. A rod without a mass is 2 meters in length. On each end of the rod is a 2 kg mass. (a) Calculate the moment of inertia of this rod about an axis that is perpendicular to the center of the rod. (b) Find its angular momentum if the rod rotates through that same axis with an angular velocity of 10 rad/s. A rod without a mass is 2 meters in length. On each end of the rod is a 2 kg mass. (a) Calculate the moment of inertia of this rod about an axis that is perpendicular to the center of the rod. (b) Find its angular momentum if the rod rotates through that same axis with an angular velocity of 10 rad/s.Explanation / Answer
Moment of inertia MOI= MR^2
Total MOI for both masses =2MR^2
MOI=2x2x(1)^2=4 kg m^2
___________________________________________________
angular momentum L= w*I
=10*4=40 kgm^2/s
Hope it helps
Feel free to comment....
Thanks
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.