A rod with mass M = 1.2 kg and length L = 1.17m is mounted on a central pivot. A
ID: 1672030 • Letter: A
Question
A rod with mass M = 1.2 kg and length L = 1.17m is mounted on a central pivot. A metal ball of mass m =0.70 kg is attached to one end of the rod. You may treat the metalball as a point mass. The system is oriented in the vertical planeand gravity is acting. The rod initially makes an angle = 31° with respect to the horizontal. The rodis released from rest. What is the angular acceleration of the rodimmediately after it is released?
= 1rad/s2
Explanation / Answer
We know that torque acting on the rod is = I and also we have = m g x ( where x isperpendicular distance between line of action and weight ) ==> we have m g x = I ==> = [ m g x / I ] = [ m g ( L cos / 2) / ( (1 / 3) m L2) = [ 1.5 g cos / L ] = [ 1.5 * 9.8 * cos 31 / 1.17 ] = 10.77 rad /s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.