Light from a very tiny lightbulb passes through a hole of diameter 0.10 m in a d
ID: 2257936 • Letter: L
Question
Light from a very tiny lightbulb passes through a hole of diameter 0.10 m in a dark screen that is d1 = 2.7 m away (see the following figure). Assume the light travels as ideal rays as it passes from the bulb, through the hole, and onto a second screen on the far right in the figure. If the light rays illuminate a spot of diameter d2 = 0.68 m on the second screen, what is the spacing between the two screens?
L = m
Explanation / Answer
let the angle between the dotted line and the light ray be theta
then tan theta = r/D1 = radius of hole D1 = 0.5 D2/(D1 +L) since the angle is same (it forms 2 similar triangles)
L = 4.1 meters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.