Light from a sodium vapor lamp passes through a filter thatblocks all but a sing
ID: 1666378 • Letter: L
Question
Light from a sodium vapor lamp passes through a filter thatblocks all but a single narrow wavelength band. It then fallson two slits separated by 0.460mm. The resulting interferencepattern on a screen 2.20 meters away has adjacent bright fringesseparated by 2.82 mm.
a.) What is the wavelength of the light?
b.) If the slit separation were narrowed to 0.35 mm, what is theseparation of the fringes?
Explanation / Answer
for bright fringes can be seen on viewing screen: the distance between adjacent frings is: i=.L/d ; L=2.2 (m) ,d=0.46 (mm) (a) => =0.590 (m) (b) the seperation of the fringes now is: i'=.L/d'=0.59m.2.2/(0.35mm)=3.7 mm can be seen that narrow the spilits leads to larger theseperation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.