Light from an argon laser strikes a diffractiongrating that has 5320 grooves per
ID: 1679999 • Letter: L
Question
Light from an argon laser strikes a diffractiongrating that has 5320 grooves percentimeter. The central and first-order principal maxima areseparated by 0.488 m on a wall 1.88 mfrom the grating. Determine the wavelength of the laser light.(Note: In this problem, assume that the light is incident normallyon the gratings.) 1 Your response is within 10% of the correctvalue. This may be due to roundoff error, or you could have amistake in your calculation. Carry out all intermediate results toat least four-digit accuracy to minimize roundoff error.nmExplanation / Answer
d = 1/5320 cm, x = 0.488 m, L = 1.88 m, find dsin = x = L*tan = dsin[tan-1(x/L)] = 472.3 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.