A gold block slides along a level, frictionless surface at a speed of 15.0 m/s.
ID: 2256395 • Letter: A
Question
A gold block slides along a level, frictionless surface at a speed of 15.0 m/s. It then encounters a 30 degree inclined ramp which is 8.0 m long. Finally, at the base of the incline, it encounters a level surface. Both the incline and the level surface at the base of the incline have a friction coefficient with the block (.04). C_Au = 126 J/(kg K)
a) determine the change in termpature of the gold block upon coming to rest; you may assume all of the heat generated by the block remains within the block/
b) in terms of the 2nd law of thermodynamics, discuss what takes place in this problem.
Explanation / Answer
heat generated by friction = mnu *m*g*cos 30 *distance covered = .04*m*9.81*sqrt(1/2) *8 = 2.2197* m J
now, all heat is converted to raise the temperature
m*c*delta T = 2.2197 * m
delta T = 0.0176 K
B) by second law , it is clear that Work is equal to Heat generated
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.