A glass windowpane in a home is 0.620 cm thick and has dimensions of 1.06 m 1.60
ID: 1986880 • Letter: A
Question
A glass windowpane in a home is 0.620 cm thick and has dimensions of 1.06 m 1.60 m. On a certain day, the temperature of the interior surface of the glass is 28.0°C and the outdoor temperature is 0°C. Assume the thermal conductivity of the glass is 0.8 W/m · °C.(a) What is the rate at which energy is transferred by heat through the glass? W
(b) How much energy is transferred through the window in one day, assuming the temperatures on the surfaces remain constant? J
Please show the steps to getting the answer please.
Explanation / Answer
Thickness L = 0.620 cm= 0.0062 m Area A = 1.06 m x 1.60 m = 1.696 m 2 The temperature of the interior surface of the glass t = 28.0°C The outdoor temperature t '= 0°C The thermal conductivity of the glass K = 0.8 W/m · °C. (a) The rate at which energy is transferred by heat through the glass Q = KA(t-t') / L Substitute values we get Q = 6127.48 watt
(b) Energy is transferred through the window in one day Q ' = Q x 24 8 60 x 60 Since 1 day = 24 x 60 x 60 s = 529.41 x 10 6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.