A glass tube has several different cross-sectional areas with the values indicat
ID: 582786 • Letter: A
Question
A glass tube has several different cross-sectional areas with the values indicated in the figure. A piston at the left end of the tube exerts pressure so that the mercury sample within the tube flows from the right end into the atmosphere with a speed of 8.00m/s. Three points within the tube are labeled A, B, and C. Atmospheric pressure is 1.01 x 10^5 N/m^2 and the density of mercury is 13,600 kg/m^3. (a) What is the speed of the mercury at point A? (b) What is the force applied to the piston? (c) Determine the height h of mercury in the manometer with the evacuated upper end.
evacuatod 12.0 cm2 5.6 cm2 6.0cm 8.0 m/s 8.0 ms pisilonExplanation / Answer
a) Apply Continuty equation
A_A*v_A = A_C*v_C
==> v_A = v_C*(A_C/A_A)
= 8*(6/12)
= 4 m/s <<<<<<<-------------Answer
b) Apply Bernoulli's principle
P_A + 0.5*rho*v_A^2 = P_atm + 0.5*rho*v_C^2
P_A = P_atm + 0.5*rho*(v_C^2 - v_A^2)
= 1.01*10^5 + 0.5*13600*(8^2 - 4^2)
= 427400 N/m^2
P_A = F/A_A
==> F = P_A*A_A
= 427400*12*10^-4
= 512.88 N <<<<<<<----------------Answer
C) Apply Continuty equation
A_B*v_B = A_C*v_C
==> v_A = v_C*(A_C/A_B)
= 8*(6/5.6)
= 8.57 m/s
Apply Bernoulli's principle
P_B + 0.5*rho*v_B^2 = P_atm + 0.5*rho*v_C^2
P_B = P_atm + 0.5*rho*(v_C^2 - v_B^2)
= 1.01*10^5 + 0.5*13600*(8^2 - 8.57^2)
= 36775 pa
P_B = rho*g*h
==> h = P_B/(rho*g)
= 36775/(13600*9.8)
= 0.276 m <<<<<<<-------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.