The Mariana trench is located in the floor of the Pacific Ocean at a depth of ab
ID: 2255864 • Letter: T
Question
The Mariana trench is located in the floor of the Pacific Ocean at a depth of about 10800 m below the surface of the water. The density of seawater is 1025 kg/m3.
The Mariana trench is located in the floor of the Pacific Ocean at a depth of about 10800 m below the surface of the water. The density of seawater is 1025 kg/m3. If an underwater vehicle were to explore such a depth, what force would the water exert on the vehicle's observation window (radius = 0.14 m)? For comparison, determine the weight of a jetliner whose mass is 1.40 times 105 kg.Explanation / Answer
P = rho * g * h = 1025 * 9.8 * 10800 = 108486000 pa
a) F = P * A = 108486000 * pi * 0.14^2 = 6680048.884 N = 6.68 * 10^6 N
b) Weight = 1.4 *10^5 * 9.8 = 1.3672 *10^6 N
force on window = 4.89 times wiegt of jetliner
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.