The Mariana trench is located in the floor of the Pacific Ocean at a depth of ab
ID: 2253831 • Letter: T
Question
The Mariana trench is located in the floor of the Pacific Ocean at a depth of about 11200 m below the surface of the water. The density of seawater is 1025 kg/m3.
The Mariana trench is located in the floor of the Pacific Ocean at a depth of about 11200 m below the surface of the water. The density of seawater is 1025 kg/m3. If an underwater vehicle were to explore such a depth, what force would the water exert on the vehicle's observation window(radius = 0.15 m)? For comparison, determine the weight of a jetliner whose mass is 1.00 times 105 kg.Explanation / Answer
a.)F=P*A
=1025*9.81*11200*4*pi*0.15^2
=31.84*10^6 N
b.)weight=1*10^5*9.81
=9.81*10^5 J
so calculated force is much higher then weight of jetliner
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.