A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcyc
ID: 2255316 • Letter: A
Question
A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcycle. There is a 15. m drop and the horizontal distance originally planned was 60. m but it turns out the canyon is really 68.2 m across. If he desires a 3.0-second flight time, what is the correct angle for his launch ramp (deg)?
What is his correct launch speed?
What is the correct angle for his landing ramp (give a positive angle below the horizontal)?
What is his predicted landing velocity. (Neglect air resistance.)
Explanation / Answer
R = Vx*T
Vx = 68.2/3 = 22.733333 m/s
-Y = X*tan(theta) - 0.5*g*X^2/Vx^2
-15 = 68.2*tantheta - 4.9*68.2^2/22.733^2
theta = 23.1
a) V = Vx/cos(theta)= 24.71 m/s
b) theta = 23.1 degrees
c)
Vyf = Vy - gT = V*sin12.5 - gT = 20.337
angle = tan^-1(Vyf/Vx) = 41.81 degrees
Vf = sqrt(Vyf^2+Vx^2) = 30.50 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.