1.A man of mass 84.9 kg and density 970. kg / m 3 stands in a shallow pool with
ID: 2254245 • Letter: 1
Question
1.A man of mass 84.9kg and density 970.kg/m3 stands in a shallow pool with 36.3% of the volume of his body below water. Calculate the normal force the bottom of the pool exerts on his feet.
2.A very large balloon with mass M=13.3kg is inflated to a volume of
23.7m3 using a gas of density ?gas=0.205kg/m3. What is the maximum mass m that can be tied to the balloon using a 2.19kg piece of rope without the balloon falling to the ground? (Assume that the density of air is 1.30kg/m3 and that the volume of the gas is equal to the volume of the inflated balloon).
Explanation / Answer
1. bayoyant force= Volume of body in water * density of water * g
= (84.9/970 * .363) * 1000 * 9.8
= 311.36 N
normal force = its wieght - bayoyant force
= 84.9 * 9.8 - 311.36
= 520.6 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.