1.A man of mass m 73.8 kg and an average density of p 1.030 kg/m (while holding
ID: 1863586 • Letter: 1
Question
1.A man of mass m 73.8 kg and an average density of p 1.030 kg/m (while holding his breath) is completely submerged in water. A) What is the buoyant force on the man? B) What is the acceleration of the man as he sinks I the water (neglect any viscous dreg from the water)? C) If he were to release the air from his lungs (about 5 L,1L-1,000 cm2) how would the answers of the previous 2 parts change (describe the effects, do not try to calculate the numbers)? D)After he hits the bottom (3.2 m down) what is the gauge pressure felt by the man?Explanation / Answer
volume=mass/density=0.07165 m^3
(a) Buoyant force= volume*density of water*g=702.17 N
(b) Net force=mg-702.17
a=0.285 m/s^2
(c)The volume of man will still remain same so Buoyant force will be same but weight of person will decrease so net force will decrease
(D) Pressure=1atm+(density*g*3.2)/101325=1.31 atm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.