A force vector F is applied to a 5.00kg radio-controlled model car parallel to t
ID: 2254079 • Letter: A
Question
A force vector F is applied to a 5.00kg radio-controlled model car parallel to the x-axis as it moves along a straight track. The x-component of the force varies with the x-coordinate of the car as shown in the figure to the right. Calculate the work done by the force as the car moves from x=5.00m to x=7.00m.
The answer is W=15.0J
Please work the problem.
A force vector F is applied to a 5.00kg radio-controlled model car parallel to the x-axis as it moves along a straight track. The x-component of the force varies with the x-coordinate of the car as shown in the figure to the right. Calculate the work done by the force as the car moves from x=5.00m to x=7.00m.Explanation / Answer
work done = area under the graph between x=5.00m to x=7.00m. = (15*2)/2=15 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.