A force of 4.7 N acts on a 14 kg body initially at rest. (a) Compute the work do
ID: 1673156 • Letter: A
Question
A force of 4.7 N acts on a 14 kg body initially at rest. (a) Compute the work done by the force in thefirst second.1 J
(b) Compute the work done by the force in the second second.
2 J
(c) Compute the work done by the force in the third second.
3 J
(d) Compute the instantaneous power due to the force at the end ofthe third second.
4 W (a) Compute the work done by the force in thefirst second.
1 J
(b) Compute the work done by the force in the second second.
2 J
(c) Compute the work done by the force in the third second.
3 J
(d) Compute the instantaneous power due to the force at the end ofthe third second.
4 W
Explanation / Answer
acceleration a=F/m=4.7/14=0.336 m/s2 work done by force=gained in kinetic energy W=m*v2/2=m/2*(a*t)2 t=1 s=> W=0.789J t=2s => W=3.156J t=3s => W=7.1J work done in 1st second: 0.789 J 2nd: 3.156 -0.789=2.367 J 3rd: 7.1- 3.156=3.944J (d) the instantaneous power due to the force power=force*velocity=4.7*a*3=4.73 W t=1 s=> W=0.789J t=2s => W=3.156J t=3s => W=7.1J work done in 1st second: 0.789 J 2nd: 3.156 -0.789=2.367 J 3rd: 7.1- 3.156=3.944J (d) the instantaneous power due to the force power=force*velocity=4.7*a*3=4.73 WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.