The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A h
ID: 2253961 • Letter: T
Question
The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A has a mass of 0.036 kg and is moving along the x axis with a velocity of +5.5 m/s. It makes a collision with puck B, which has a mass of 0.056 kg and is initially at rest. The collision is not head-on. After the collision, the two pucks fly apart with the angles shown in the drawing.
Explanation / Answer
we have to solve in by conserving moment in vertical and horizontal directions
Horizontal direction
0.036*5.5 + 0 = 0.036*Va * cos65 + 0.056*Vb*cos37
vertical direction
0 + 0 = 0.036*Va*sin65 - 0.056*Vb*sin37
from two equation we get
Vb=3.27 m/s
Va = 3.38 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.