Shown here is the graph of the total potential energy of an 8-kg mass as it move
ID: 2252996 • Letter: S
Question
Shown here is the graph of the total potential energy of an 8-kg mass as it moves only along one axis (call it the r-axis). Its velocity along this axis, vr, is (+)2.00 m/s when it is located at r = 8.00 m. No external work is done on the mass.
Evaluate (T/F/N) each statement below, and don
Shown here is the graph of the total potential energy of an 8-kg mass as it moves only along one axis (call it the r-axis). Its velocity along this axis, vr, is (+)2.00 m/s when it is located at r = 8.00 m. No external work is done on the mass. Evaluate (T/F/N) each statement below, and don't forget to explain your reasoning and justify each answer. (i) The mass does not achieve the position of r = 14.0 m. At r = 9.00 m, Fnet.r is exerted in the negative r-direction. At r = 3.00 m, ar = (+)5.00 m/s2.Explanation / Answer
1) KE at r = 8 m will be m*v*v/2 = 16 J
PE = 60 J
Since, force is conservative . Total energy is conserved.
Energy at r=14 is 160 which is not possible. Hence, it will not go to r = 14 m
2) False.
In a conservative system, F = -dU/dr
dU/dr is slope which is negative at r=9. Hence, force must be +ve.
3) F = -dU/dr
so at r = 3 m
dU/dr = -160/4 = -40 N
F = 40 N
acc = 40/8 = 5m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.