When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 433.0 J of he
ID: 2252758 • Letter: W
Question
When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 433.0 J of heat flows into the system and 160.0 J of work is done by the system.
What is the change in the internal energy of the system?
How much heat flows into the system if the process follows path 143? The work done by the gas along this path is 62.9 J.
What net work would be done by the system if the system followed path 12341?
What net work would be done by the system if the system followed path 14321?
What is the change in internal energy of the system in the processes described in parts c and d?
Explanation / Answer
a)
by using first law of thermodynamics,
dQ=dU+dW
change in internal energy,dU=dQ-dW
=433-160
=273 J
b)
dQ=dU+dW
=273+62.9
=335.9 J
c)
net work done=160-62.9
dW=97.1 J
work done by the system is +ve,heat flows in to the system
d)
net work done=-160+62.9
dW=-97.1 J
work done on the system is -ve,heat flows out of the(reject) system
e)
change in internal energy,dU=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.