When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 433.0 J of he
ID: 2252759 • Letter: W
Question
When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 433.0 J of heat flows into the system and 160.0 J of work is done by the system.
What is the change in the internal energy of the system?
How much heat flows into the system if the process follows path 143? The work done by the gas along this path is 62.9 J.
What net work would be done by the system if the system followed path 12341?
What net work would be done by the system if the system followed path 14321?
What is the change in internal energy of the system in the processes described in parts c and d?
Explanation / Answer
433 J of energy flows into the system by heat and 160 J of work is done on the gas.
a.) what is the change in the internal energy of the system?
For path 123 Change inInternall energy = 433 - 160 = 273 J
b.) how much energy Q flows in the system if the gas follows path 143? The work done on the gas along this path is 62.9 J.
Energy flow (as heat) into the system for path 143 = 273 - 62.9 = 210.1 J
c.) What net work would be done on OR by the system if the system followed path 12341.
As per the figure it work donr by or on gas should be zero.
As per data. Net work is done by gas = 160 - 62.9 =97.1 J
d.) and path 14321.
As per the figure it work done by or on gas should be zero.
As per data. Net work is done by gas = 62.9 -160 = - 97.1 J or it should be writen s wok done on gas is 97.1 J
e.) what is the change in internal energy of the system in the processes described in parts C and D?
Change in inetnal energy for c) - 12341 path and d) -14321 path = zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.