When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 433.0 J of he
ID: 2252756 • Letter: W
Question
When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 433.0 J of heat flows into the system and 160.0 J of work is done by the system.
What is the change in the internal energy of the system?
How much heat flows into the system if the process follows path 143? The work done by the gas along this path is 62.9 J.
What net work would be done by the system if the system followed path 12341?
What net work would be done by the system if the system followed path 14321?
What is the change in internal energy of the system in the processes described in parts c and d?
Explanation / Answer
in a cyclic process always interenal energy change is = 0
so in process 123 the change in internal energy is = 433-160 =273 J
so the internal energy change in the process 143 must be negative of 123 so that the net internal energy change becomes zero so
in process 143 del U = -273 J
so the heat flowing into the system = -273 + 62.9 = -210.1 J
the net work done by the cycle = work done in 123 + work done in 341 = 160 - 62.9 =97.1 J
if the cycle is reversed than the sign of the work done get reversed taht is = -97.1 J
the change in internal energy is always =0 in a closed cyclic process as it depends on the initial and the final positions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.