A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for
ID: 2252066 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 8.90 N is applied. A 0.410-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cm and released from rest at t = 0. (Assume that the direction of the initial displacement is positive.)
? = rad/s f = Hz T = s A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 8.90 N is applied. A 0.410-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cm and released from rest at t = 0. (Assume that the direction of the initial displacement is positive.) What is the force constant of the spring?Explanation / Answer
x = A cos w t since we don't need a phase angle here
w t = 26.9 * .5 = 13.45 rad
4 * pi = 12.57rad 2 complete oscillations
(13.45 - 12.6) * 360 / (2 * pi) = 48.7 deg (2 cycles + 48.7 deg)
A = .05 cos w t = .05 * cos 48.7 = .033 cm
v = -w A sin w t = -26.9 * .05 * sin 48.7 = -1.01 m/s
a = - w^2 A cos w t = -(26.9)^2 * .05 * cos 48.7 = -23.9 m/s^2
velocity is towards origin (negative)
acceleration is negative (decreasing from its maximum)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.