A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for
ID: 2251149 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 7.40 N is applied. A 0.510-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cm and released from rest at t = 0. (Assume that the direction of the initial displacement is positive.)
(g) Determine the velocity and acceleration of the particle when t = 0.500 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
now spring constant K=7.4/0.03
=246.67
Now w=sqrt(k/m)
=22 s-1
TIme period=0.3 s
Now at t=0.5 it will be at 3.33 cm and moving away from the spring
velocity can be calculated on the basis of conservation of energy
1/2*m*v^2=1/2*k*(x2^2-x1^2)
v=0.82 m/s
a=-w^2*x
=-22*3.33*10^-2
= -0.73 m/s^2 ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.